Έναρξη για τους μισούς ομίλους της κατηγορίας Κ18 κοριτσιών ΕΣΠΑΑΑ

Η πρώτη «δόση» αγώνων πραγματοποιήθηκε για το πρωτάθλημα κοριτσιών Κ18 της ΕΣΠΑΑΑ. Οι όμιλοι Γ, Δ, ΣΤ, Ζ και Η πραγματοποίησαν την πρώτη αγωνιστική ενώ οι υπόλοιποι όμιλοι θα ξεκινήσουν την επόμενη εβδομάδα.

Παιχνίδια τριών σετ έγιναν στον Γ όμιλο όπου η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης ξεκίνησε με ρεπό. Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι αθλήτριες του ΖΑΟΝ στην έδρα του ΠΑΚ Χαλανδρίου. Με ιδιαίτερη άνεση έφτασαν στο 0-3 και πήραν τους πρώτους τρεις βαθμούς τους. Σημαντική εκτός έδρας νίκη έκανε και η Νίκη Αμαρουσίου. Ο ΦΟ Βριλησσίων δεν μπόρεσε να σταματήσει τη φόρα των φιλοξενούμενων και έτσι η ομάδα του Αμαρουσίου έφτασε στο 0-3 με σχετική άνεση. Νίκη και για τον ΓΣ Χαλανδρίου επί του ΟΦ Γέρακα με 3-0. Παρά την αντίσταση των φιλοξενούμενων στο πρώτο σετ ο ΓΣ Χαλανδρίου ανέβασε απόδοση και πήρε και τα επόμενα δύο σετ ώσπου έφτασε στο τελικό 3-0. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο ΑΟ Διονύσου των ΑΟ Θρακομακεδόνων στο πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι της αγωνιστικής. Παρά την καλή εμφάνιση του ΑΟ Θρακομακεδόνων η ομάδα του Διονύσου είχε την ηρεμία και τη συγκέντρωση και πήρα την καθαρή νίκη.

Τρία παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν για τον Δ όμιλο. Ο ΑΟ Κωφών ήταν η ομάδα που είχε ρεπό ενώ το παιχνίδι που ξεχώρισε ήταν αυτό ανάμεσα στον Ηρακλή Κηφισιάς και την ΑΕΚ. Το πρώτο σετ πήγε στην ομάδα της Κηφισιάς αλλά η ΑΕΚ παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη στα επόμενα δύο και ανέτρεψε τα δεδομένα. Με το εντυπωσιακό 30-28 ο Ηρακλής έφτασε στην ισοφάριση και όλα κρίθηκαν στο «ατελείωτο» πέμπτο σετ. Μετά από πολλές ανατροπές η ΑΕΚ έφτασε στη νίκη με το 18-20 στο τάι μπρέικ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού στην έδρα του Πανελληνίου. Οι «πράσινες» ήταν καλύτερες σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν στη νίκη με 0-3. Σε ένα πολύ ιδιαίτερο παιχνίδι η Ένωση Γαλατσίου πήρε τη νίκη με 1-3 επί του ΑΚ Ζωγράφου. Με το επιβλητικό 8-25 η Ένωση Γαλατσίου πήρε προβάδισμα. Σε ένα τελείως διαφορετικό δεύτερο σετ η ομάδα του Ζωγράφου έφτασε στο 25-22 και έφερε το ματς σε ισορροπία. Τα επόμενα δύο σετ, όμως, ήταν εξίσου καταιγιστικά για τις φιλοξενούμενες και με 7-25 και 8-25 ήρθε το τελικό 1-3.

Ρεπό για την Νήαρ Ηστ στον ΣΤ όμιλο και νίκες για τις γηπεδούχες ομάδες. Πολύ καλή εμφάνιση για τον ΑΣ Παπάγου επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου. Ο ΑΣ Παπάγου κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με 3-0 πήρε τη νίκη. Νίκη και για τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου κόντρα στον ΑΟ Καρέα. Ο Απόλλων πήρε με ευκολία και τα τρία σετ (25-6,25-13,25-10) και ξεκίνησε θετικά τη φετινή σεζόν.

Στο Ζ όμιλο το ρεπό είχε η ομάδα της Θέτιδας στην πρώτη αγωνιστική. Εκτός έδρας νίκες σημείωσαν τόσο ο ΓΣ Γλυκών Νερών όσο και ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου. Η ομάδα των Γλυκών Νερών επικράτησε 0-3 εκτός έδρας του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Παρομοίως, ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου πήρε τη νίκη με 0-3 στην έδρα του ΑΟ Βουλιαγμένης ξεκινώντας θετικά τη σεζόν. Εύκολη νίκη και για τον ΑΟ Λαγονησίου με 3-0 κόντρα στον ΓΣ Κορωπίου. Οι γηπεδούχες δέχτηκαν 25 πόντους σε ολόκληρο το παιχνίδι κάτι που επιβεβαιώνει την πολύ καλή εμφάνισή τους. Νίκη με περιπέτεια για το Κολλέγιο Ντερή κόντρα στον ΑΣ Σπάτων "Γαία". Το Κολλέγιο Ντερή πήρε προβάδισμα με 2-0 παρά την αντίσταση των φιλοξενούμενων. Η "Γαία", όμως, ανέκαμψε και με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το παιχνίδι στο 2-2. Το τάι μπρέικ έγειρε προς την πλευρά του Ντερή και το 15-8 οδήγησε στο τελικό 3-2 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Η ομίλος είχε μόλις δύο παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν κανονικά στο γήπεδο. Με την Παλλήνη να έχει ρεπό, το Μαρκόπουλο παρότι έχασε το πρώτο σετ από τον ΑΣΠ Κτησιφών άλλαξε τελείως την εικόνα του αγώνα στη συνέχεια. Το Μαρκόπουλο έφτασε στο 1-3 με αποκορύφωμα το τέταρτο σετ που τελείωσε 9-25. Πολύ καλή εμφάνιση για τον ΕΑΟ Σπάτων που με εξαίρεση το τρίτο σετ έκανε επίδειξη δύναμής επί του ΔΑΣ Αραφήν και εν τέλει έφτασε στο τελικό 0-3.