Ευρωπαϊκό κοριτσιών Κ17: Ασταμάτητη η Εθνική έκανε το 4χ4 κόντρα στη Γαλλία
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία ΕΘΝΙΚΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ
Η Εθνική παγκορασίδων συνέχισε την αήττητη προέλαση της στον Β' όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Μπεκεσκάμπα της Ουγγαρίας επικρατώντας με 3-0 της Γαλλίας και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.
Η ομάδα του Κώστα Γκούντα σ' ένα πολύ δύσκολο κυρίως πνευματικά ματς έβγαλε χαρακτήρα, καταφέρνοντας να κάνει μια σπουδαία ανατροπή στο τρίτο σετ και το τελικό σκορ ίσως αποδειχθεί καθοριστικό στην τελική κατάταξη και στη μάχη για την πρόκριση στα ημιτελικά.
Στο πρώτο σετ το αρχικό καλό μας ξεκίνημα (3-0, 8-5) δεν είχε συνέχεια με τη Γαλλία να προσπερνά 8-10, αλλά γρήγορα να έρχεται η απάντηση για το 10-10 και το 12-12 έγινε 17-12 χωρίς να κοιτάξουμε ξανά πίσω.
Στο 2ο σετ όλα κυλήσαν πιο εύκολα καθώς παίζαμε με 50% στην επίθεση και η Γαλλία βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ (8-5, 16-9) χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει.
Η αντίδραση ήρθε όμως στο τρίτο σετ και με τις αλλαγές από τον γαλλικό πόντο με την εθνική να κυνηγά στο σκορ (9-13, 10-15) και παρόλο που ισοφαρίσαμε σε 15-15, βρεθήκαμε πάλι πίσω με 15-19. Για μια ακόμη φορά όμως δεν παρατήσαμε τη μάχη (μεγάλη βοήθεια από την Πρινιωτάκη στο γ' σετ με εξαιρετική επιθετική συνεισφορά) για να ισοφαρίσουμε ξανά (19-19) και να φτάσουμε σε διπλό ματς μπολ (24-22). Η Γαλλία ισοφάρισε για να χάσουμε νέα ευκαιρία στο 25-24 (25-25 με μπλοκ) και να φτάσει η Γαλλία σε σετ μπολ (25-26) αλλά να χάνει κόντρα μπάλα (26-26) κι εκεί δύο λάθη (υπέρβαση και άουτ) μας χάρισαν τη νίκη.
Βαθμολογία
2.Σλοβενία, 4 νίκες-0 ήττες, 12-3 σετ, 12 βαθμοί
5.Γαλλία, 1 νίκη-3 ήττες, 6-9 σετ, 4 βαθμοί
Σχετικά Άρθρα
-
Πανηγυρική κατάκτηση του Βαλκανικού κυπέλλου Κ16 από την Εθνική παμπαίδων
-
Βαλκανικό Κύπελλο Κ16: Φοβερή εμφάνιση της Εθνικής και νίκη επί της Σερβίας
-
Βαλκανικό Κύπελλο Κ16: Πρεμιέρα στο Μουζάκι με νίκες Ελλάδας, Σερβίας
-
Ευρωπαϊκό ανδρών Κ18: Φινάλε με νίκη επί της Εσθονίας για την Εθνική
-
Ευρωπαϊκό ανδρών Κ18: Νίκη στο τάι μπρέικ για την Εθνική επί της Ρουμανίας