Πρόκριση στο κύπελλο για το Θρίαμβο

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο Θρίαμβος μετά τη νίκη με 3-1 σετ επί του Φοίβου Μελισσίων.

Ο αγώνας διεξήχθη στο 2ο κλειστό Χαϊδαρίου.

Στο πρώτο σετ ο Φοίβος ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, αλλά με την Σταμάτη που ήρθε από τον πάγκο να δίνει πολύτιμες λύσεις στην υποδοχή αλλά και με τα φαρμακερά σερβίς της, ο Θρίαμβος έκανε το 17-20, 22-20.

Η ομάδα μας έχασε 3 φορές την ευκαιρία να πάρει το 1ο σετ και ο Φοίβος το κατέκτησε με 27-25.

Στο 2ο και 3ο σετ ο Θρίαμβος μπήκε πολύ δυνατά και δεν άφησε κανένα περιθώριο στις αντίπαλες αθλήτριες. 25-10 τέλειωσε το 2ο σετ και 25-12 το 3ο.

Στο 4ο ο Θρίαμβος ξεκίνησε και πάλι εντυπωσιακά, πήρε μια μεγάλη διαφορά (21-13) και στη συνέχεια χαλάρωσε επιτρέποντας στον Φοίβο να διεκδικήσει το σετ. Στο τέλος όμως, η εμπειρία των αθλητριών μας υπερίσχυσε και το σετ ήρθε στον Θρίαμβο με 25-21.

Θρίαμβος – Φοίβος 3-1 (25-27, 25-10, 25-12, 25-21)

Θρίαμβος (Μήτση): Βερνάδου, Πετρουλάκη, Κοκλανάκη, Εικοσπεντίδου, Χριστοδούλου, Λυμπεροπούλου, Τσαβδαρίδου (λ), Σταμάτη, Πεδουλάκη, Δριβαλιάρη, Στρατίκη, Καρκούλια

Φοίβος (Αμαριανάκης): Σκανδάλη, Νταλ, Θανοπούλου, Μαγγέλ, Λέκκου, Σκλάβαινα, Καράμπελα, Γεωργακοπούλου, Κουνάδη, Καραγρηγορίου