Ο Νέστωρας απέκλεισε τον Άρη

Ο Νέστωρ είναι αυτός που θα συνεχίσει στο θεσμό του κυπέλλου των ανδρών καθώς σήμερα απέκλεισε τον Άρη στον μεταξύ τους αγώνα με 3-1 σετ που έγινε στη Μίκρα.

Ο Νέστωρας παρουσιάστηκε πιο πλήρης και ανταγωνιστικός απέναντι σε ένα Άρη που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή. Χωρίς το Δημήτρη Φίνο και με τον Παπαϊακώβου να παίρνει τη θέση του και τον Χατζηπαραδείση να έχει πρόβλημα στον ώμο, παρόλα αυτά να αγωνίζεται, ο Άρης μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα ως το 18-21 του πρώτου σετ, ωστόσο ένας άσος και ακόμα 2 λάθος υποδοχές είχαν σαν αποτέλεσμα να χαλάσει η επίθεση της ομάδας και ο Νέστωρ να ισοφαρίσει, να περάσει μπροστά και να πάρει το σετ 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Νέστωρ ήταν αυτός που πήρε προβάδισμα στο σετ αλλά ο Άρης ισοφάρισε 11-11, ακολούθησαν λάθη σε υποδοχή και επίθεση για την ομάδα του Κράβαρικ με αποτέλεσμα ο Άρης να ξεφύγει εύκολα και να πάρει το σετ 15-25.

Στο τρίτο σετ ο Άρης με καλή ψυχολογία πέρασε μπροστά 6-11 και 10-14 κι ενώ θα νόμιζε κανείς πως θα έκανε το 2-1, μια σειρά από λάθος υποδοχές και το σερβίς τακτικής του Νέστωρα έκλεισαν την ψαλίδα και ο Νέστωρας ισοφάρισε στο 17-17, πέρασε μπροστά με ένα σερί 8-2 κατέκτησε το σετ 25-19.

Το τέταρτο σετ ήταν μονόλογος του Νέστωρα που δεν απειλήθηκε καθόλου από τον Άρη με αποτέλεσμα να γίνει πολύ εύκολα το 3-1.

Από το Νέστωρα μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Τσολάκος ενώ από τον Άρη ξεχώρισαν Ωρολογάς και Παπαϊακώβου.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:

1ο σετ: 4-5, 5-6, 6-7, 7-8, 8-10, 9-11, 10-14, 14-17, 17-20, 18-21, 25-22

2ο σετ: 3-1, 5-4, 7-5, 8-6, 10-9, 11-11, 12-12, 13-18, 14-21, 15-25

3ο σετ: 1-3, 2-4, 3-5, 4-6, 5-7, 6-11, 9-12, 10-14, 11-15, 15-16, 17-17, 21-18, 25-19

4ο σετ: 2-1, 5-2, 7-3, 10-4, 12-5, 16-6, 17-7, 18-8, 19-9, 21-12, 25-13

TA ΣΕΤ: 25-22, 15-25, 25-19, 25-13

Νέστωρ (Κράβαρικ): Παπαδημητρίου, Γκιρτζίκης, Τσολάκος, Μπατσαράς, Παντίρης, Τσιάρας, Αγγελής (λ)/  Μακράκης, Τσιράκης, Παπαδόπουλος, Σπανουδάκης, Βεκρής

Άρης (Γζουντέλης): Πιπέργιας, Ρούσσος, Μέλκας, Παπαϊακώβου, Ωρολογάς, Χατζηαράπης, Κοντοκώστας (λ) /  Ρωμαλιάδης (λ), Χατζηπαραδείσης, Τόσκας

*Στην αρχή του αγώνα αποδώθηκε φόρος τιμής στον εκληπώντα χορηγό και φίλαθλο του Άρη, Άρη Μερτζανίδη