Κύπελλο ανδρών: Μετά από μάχη ο Ολυμπιακός έφυγε από τη Σύρο με την πρόκριση.

Μετά από μια μάχη που άγγιξε τις 2.5 ώρες ο Ολυμπιακός έφυγε από τη Σύρο με την πρόκριση.
Έτσι οι ερυθρόλευκοι θα αγωνιστούν για 22η φορά σε Final 4 ή Final 8 του Κυπέλλου, αφήνοντας εκτός τελικής φάσης τον περσινό φιναλίστ Φοίνικα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και με όπλο το σερβίς του έφτασε γρήγορα στο +4 (2-6), χωρίς όμως να κρατήσει τη διαφορά καθώς ο Φοίνικας απάντησε άμεσα για το 5-6, με τους Συριανούς να μετατρέπουν το 6-8 σε 10-8 με συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις. Από εκείνο το σημείο άρχισε μια φοβερή μάχη με τους γηπεδούχους να έχουν συνέχεια το προβάδισμα (13-11 15-12) και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει (18-18) και να χάνει την ευκαιρία να προηγηθεί στο 20-20 (μπλοκ Τζούριτς σε Ιντάλγκο). Στο 22-22 δύο λάθη των ερυθρόλευκων έφεραν ισάριθμα σετ μπολ για τον Φοίνικα με Παπαλεξίου με μπλοκ στον Κουμεντάκη να διαμορφώνει το 25-23.

Στο δεύτερο το γρήγορο 3-0 του Φοίνικα  έγινε 10-12 με άσο του Ιντάλγκο, αλλά οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 11-13 σε 16-14 με ερυθρόλευκα λάθη για να φτάσουμε στο 21-18. Ο Πάγενκ πήρε την αλλαγή ο Ιντάλγκο πήγε στο σερβίς και έφυγε όταν το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 21-24 με το χαμένο σερβίς του Ιερεσουέλο να κλείνει το σετ.

Παρά το 1-1 ο Φοίνικας κυριάρχησε στην εκκίνηση του γ' σετ ξεφεύγοντας με 11-6 και φτάνοντας στο 18-12. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων μείωσε σε 18-14 και 19-18, αλλά ο άσος του Φρομ διαμόρφωσε το 23-20. Οι γηπεδούχοι δεν τελείωσαν την κόντρα μπάλα στην επόμενη φάση, ο Στέρν πήρε την αλλαγή κι ο Τράβιτσα έγινε Ιντάλγκο καθώς με τα σερβίς του χάλασε την υποδοχή των Συριανών και με άσο έκλεισε ένα εντυπωσιακό σερί 0-5 για το 23-25 και το 1-2 στα σετ.

Το θρίλερ κορυφώθηκε στο δ' σετ όπου οι δύο ομάδες έδωσαν μια φοβερή μάχη πόντο με πόντο. Το 11-13 έγινε 15-13 με σερβίς του Μιχάλοβιτς, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε για το 15-16. Οι ερυθρόλευκοι ξέφυγαν ξανά με δύο πόντους (20-22) και το άουτ του Στερν έφερε ξανά το ματς στην ισοπαλία (23-23). Ο Φρομ έσβησε στο πρώτο ματς μπολ (24-24), ο Φοίνικας έχασε τρεις φορές την ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ (24-25 μπλοκ Τράβιτσα σε Ρουμελιωτάκη) και ο Κουμεντάκης έδωσε οριστικό τέλος στο ματς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-19, 23-25
4ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 24-26

Τα σετ: 1-3 (25-23, 22-25, 23-25, 24-26) σε 139'
*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 6 άσσους, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 16 (14/35 επ., 2 άσσοι), Παπαλεξίου 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (3/6 επ., 1  μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (4/21 επ., 4 μπλοκ, 42% υπ.-33% άριστες), Ιερεσουέλο 7 (5/8 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Φρομ 21 (17/34 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ.-41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 54% υπ.-46% άριστες), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης, Τζούριτς 1 (1 μπλοκ), Παπαδόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 16 (12/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 20 (14/34 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (12/29 επ., 67% υπ.-53% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 άσσο), Παπαγγελόπουλος 5 (1/7 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 20 (13/18 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ.-36% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 76% υπ.-62% άριστες), Κομητούδης, Χανδρινός, Ζουπάνι, Δαλακούρας, Λινάρδος 1 (1/5 επ.).

Η γνώμη του πάγκου

Αλεξάντερ Σένισιτς (προπονητής Φοίνικα ΟΝΕΧ): «Να δώσω συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες γι' αυτό το συναρπαστικό παιχνίδι που έδωσαν. Μπήκαμε με πολύ πάθος και επιθυμία για να κερδίσουμε. Κάθε σετ ήταν μια μάχη πόντο με πόντο και γενικά παίχθηκε πολύ καλό βόλεϊ. Όποιος παίκτης μπήκε, έδωσε το 100% κσι ίσως αυτή η μεγάλη επιθυμία μας για τη νίκη μας οδήγησε να κάνουμε κάποια λάθη στο 2ο και στο 3ο σετ. Κρατάμε την εμφάνιση και θέλουμε μια ανάλογη στο ματς με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα».

Αλμπέρτο Τζουλιάνι (προπονητής Ολυμπιακού): «Σήμερα, όπως και σ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς, ήμασταν σταθερά καλοί στη φάση της αλλαγής και στο σέρβις, αλλά αυτό που άλλαξε στα κρίσιμα σημεία ήταν η αποτελεσματικότητα μας στην κόντρα μπάλα. Ειδικά στο τελευταίο σετ οι παίκτες μου έπαιξαν όπως ήθελα εγώ. Προφανώς έπαιξε ρόλο η προσωπικότητα που έχουν κάποιοι αθλητές μου, όπως ο Τράβιτσα ή ο Ιντάλγκο που είναι πολύ σημαντικό να βγαίνουν μπροστά τώρα που έχουμε συνεχώς μεγάλους αγώνες. Ο Ολυμπιακός είναι μέσα και στους 4 που διεκδικεί και αυτή είναι η φιλοσοφία του συλλόγου».