Ο Πανερυθραϊκός ηττήθηκε από τον ΟΦΗ

Δύσκολο απόγευμα είχε η ομάδα του Πανερυθραϊκού καθώς δέχτηκε την ήττα με 3-0 σετ από την ομάδα του ΟΦΗ.

Η νεανική ομάδα του Ουτζή έκανε αρκετά λάθη στη διάρκεια του αγώνα που της στοίχισαν να κάνει κάτι παραπάνω ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το πρώτο και τρίτο σετ. Σε αντίθεση ο ΟΦΗ που είχε στις τάξεις του και την πολύτιμη βοήθεια των Μιχαϊλοβιτς και Μάκινεν ενώ ο Γιάννης Ρουμελιωτάκης βρέθηκε σε πάρα πολύ καλή μέρα, παρουσίασε πιο σταθερή εικόνα.

Ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα με τον ΟΦΗ να τον κυνηγάει πολύ κοντά σε όλο το πρώτο σετ και τελικά να ισοφαρίζει 14-14 και να περνάει μπροστά 21-18. Δύο επιθέσεις του Ρεστέμη έφεραν τον Πανερυθραϊκό στον πόντο και τον Αντωνιάδη να ζητάει τάιμ άουτ. Ο Μάρκου με επίθεση έκανε το 21-21, έγινε μάχη ο ΟΦΗ ξαναπέρασε μπροστά 23-24 και ο Ουτζής πήρε τάιμ άουτ. Ήρθε νέα ισοφάριση για τον Πανερυθραϊκό, ακολούθησε λάθος σερβίς του Δημητούλη 24-25 κι ο Μιχαϊλοβιτς  έκανε το 24-26.

Με ανεβασμένες τις στροφές ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά 0-3 και ο Μιχαϊλοβιτς με άσο έφερε τον ΟΦΗ στο 6-8 ενώ ο Καφαντάρης έκανε το 7-11 για να πάρει τάιμ άουτ ο Πανερυθραϊκός. Ο ΟΦΗ έδειχνε να έχει λύσεις απέναντι στον Πανερυθραϊκό που έκανε λάθη. Η διαφορά μεγάλωσε και ο Ρουμελιωτάκης έκανε το 14-21 ενώ με δικό του άουτ έγινε το 16-23 και επίθεση του ίδιου το 16-24. Ο Κονίδης μείωσε 17-24 αλλά ο Μάκινεν έφερε το σετ στον ΟΦΗ 17-25.

O ΟΦΗ συνέχισε να παρουσιάζει πολύ καλή εικόνα με τον Ρουμελιωτάκη να "περνάει" το μπλοκ του Πανερυθραϊκού και να κάνει το σκορ 8-12. Ο Μάρκου μείωσε 10-14 ακολούθησαν καλές επιθέσεις και μπλοκ με τον Πανερυθραϊκό αργά αλλά σταθερά να ανεβάζει στροφές και να φτάνει στο 17-19 μετά από άουτ του Μιχαϊλοβιτς (11-14, 11-16, 14-17, 14-18, 16-19, 17-19) και τον Αντωνιάδη να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Πανερυθραϊκός έφτασε στον πόντο 18-19 κι ο ΟΦΗ έφυγε μπροστά ακόμα μια φορά με τον Ρουμελιωτάκη 19-22. Ο Ταραμίγκος έκανε το 20-22, το 21-23 ο Ρεστέμης, άουτ του Μιχαϊλοβιτς 22-23 και με μπλοκ στον Ρουμελιωτάκη έγινε το 23-23 και ο ΟΦΗ πήρε τάιμ άουτ. Ο Ρεστέμης "μπλόκαρε" τον Ρουμελιωτάκη και ο Πανερυθραϊκός πέρασε μπροστά 24-23. Ο Γκόνας ισοφάρισε, ο Μάρκου με επίθεση το 25-24, ο ΟΦΗ ισοφάρισε ξανά και με μπλοκ του Μάκινεν στον Μάρκου έγινε το 25-27 και το 3-0 υπέρ του ΟΦΗ.

ΤΑ ΣΕΤ: 24-26, 17-25, 25-27

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ  (Ουτζής): Κονίδης, Δορδοκίδης, Μάρκου, Δημητρούλης, Τασάκος, Ρεστέμης, Αχιλλεόπουλος (λ) / Καρύκας, Παπαδόπουλος, Ταραμίγκος

ΟΦΗ (Αντωνιάδης) : Ρουμελιωτάκης, Ρουσόπουλος, Μιχαϊλοβιτς, Μάκινεν, Καφαντάρης, Γκόνας, Μιχελάκης (λ)