Ο Ηλυσιακός κέρδισε τα Βριλήσσια και παίζει τελικό στο 3ο τουρνουά "Ιλίσια Ελπίδα" με τον Παναθηναϊκό

Με το δεύτερο παιχνίδι ανάμεσα στη διοργανώτρια ομάδα του Ηλυσιακού και αυτή των Βριλισσίων, στο γήπεδο των Ιλισίων "Αντώνης Φώτσης", συνεχίστηκε σήμερα το 3ο τουρνουά "Ιλίσια Ελπίδα".

Οι δύο ομάδες έδειξαν πως μας περιμένει ένα πολύ δυνατό πρωτάθλημα γεμάτο εκπλήξεις με τον Ηλυσιακό να "έρχεται στα δύσκολα" στο πρώτο σετ αφού τα Βριλήσσια μπήκαν δυνατά, αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Παπαδόπουλου αλλά να επικρατεί στο τέλος με 3-0.

Αναλυτικά:

Α σετ

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με προβάδισμα των Βριλησσίων μέχρι το 1-5 αλλά γρήγορα ο Ηλυσιακός μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε στο 6-6 και 8-8.

Στη συνέχεια ο Ηλυσιακός άρχισε πάλι να χάνει έδαφος με διαφορές που έφταναν και τους τρεις πόντους και αναγκάστηκε στο 16-19 να πάρει τάιμ άουτ. Μετά από αυτό τα Βριλήσσια δέχτηκαν πίεση από τον αντίπαλο και πήραν τάιμ άουτ στο 19-20.

Στο 23-22 μπήκε στο παιχνίδι η Κομίνη για τα Βριλήσσια ενώ το σετ τέλειωσε υπέρ του Ηλυσιακού με πόντο της Γιοβάνη και με σκορ 25-23.

Β σετ

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με ισοδύναμες τις δύο ομάδες μέχρι το 4-4 ενώ μετά από φάση διαρκείας, η Γκρέκα έκανε το 6-5.

Στο 9-6 τα Βριλήσσια πήραν τάιμ άουτ αλλά δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού μετά από αυτό.

Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται στους δύο με τρεις πόντους υπέρ του Ηλυσιακού ενώ με ένα ωραίο μπλοκ της Βυθούλκα το σκορ διαμορφώθηκε σε 16-11.

Στον επόμενο πόντο των γηπεδούχων τα Βριλήσσια πήραν ακόμα ένα τάιμ άουτ.

Η συνέχεια ήταν εύκολη για την ομάδα του Αντώνη Παπαδόπουλου αφού η Κράνη έφερε έναν πόντο την ομάδα της από την κατάκτηση του σετ στο 24-20 ενώ η Γιοβάνη έκανε το 25-20.

Γ σετ

Το τρίτο σετ ξεκίνησε υπέρ του Φ.Ο. Βριλησσίων αλλά γρήγορα ήρθε η ισοφάριση στο 7-7.

Η ομάδα των Ιλισίων συνέχισε να προηγείται και να ανεβάζει τη διαφορά μέχρι το 18-13, σημείο που πήραν τάιμ άουτ τα Βριλήσσια. Από κει και πέρα τα πράγματα ήταν εύκολα για τον Ηλυσιακό αφού το σκορ που ακολούθησε ήταν 20-14, 23-15 και με ένα άουτ των Βριλησσίων, το σετ έληξε με 25-15.

Α σετ: 6-6, 10-13, 16-19, 19-20, 25-23

Β σετ: 4-4, 9-6, 12-10, 17-11, 23-17, 25-20

Γ σετ: 3-4, 7-7, 12-11, 18-13, 23-15, 25-15

Ηλυσιακός (Παπαδόπουλος Α.) : Γκρέκα, Κράνη, Γιοβάνη, Lymareva, Κοκοτη, Βυθούλκα, Σακκά(λ)/ Τόλη, Σπανάκη, Κοντούλη(λ)

Φ.Ο. Βριλησσίων (Λιώσης Κ.): Κομίνη, Κάλλη , Θεοδωράκη, Nikolova, Λαμπριανίδου, Έρωτα, Μποκή, Παπαδοπούλου(λ) / Μικρουδάκη, Ανυφαντή,

Στον αυριανό τελικό που θα ξεκινήσει στις 19.00 θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό που λίγο νωρίτερα κέρδισε τον Μίλωνα. Ο μικρός τελικός θα διεξαχθεί ανάμεσα στα Βριλήσσια και τον Μίλωνα στις 17.00.