Με δυνατό παιχνίδι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Μίλωνα άνοιξε η αυλαία του 3ου τουρνουά του Ηλυσιακού

Στο γήπεδο των Ιλισίων "Αντώνης Φώτσης" ξεκίνησε σήμερα το 3ο τουρνουά "Ιλίσια Ελπίδα".

Στον πρώτο αγώνα της διοργάνωσης, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε αντίπαλος με τον Μίλωνα του Δεναξά, που κάνει φέτος το παρθενικό του ταξίδι στην Volleyleague και επικράτησε με 3-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα εύκολο πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια ο Μίλωνας ανέβασε απόδοση και πάλεψε ως το τέλος δείχνοντας πολύ καλά σημάδια για το πρωτάθλημα που έρχεται.

Στο α σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-3 με καλό σερβις της Κωνσταντινίδου και στο 7-3 πήρε τάιμ άουτ ο Μίλωνας. Η Γενιτσαρίδη μείωσε τη διαφορά για τον Μίλωνα σε 14-10. Η διαφορά παρέμεινε στους 3 πόντους μέχρι το 17-12 που παίρνει ακόμα ένα τάιμ άουτ ο Μίλωνας. Η Μεταξά κάνει στη συνέχεια το 21-16 για τον Παναθηναϊκό ενώ ο Μίλωνας βάζει στο παιχνίδι Πήττα και Αγγελοπούλου. Με πόντο της Γενιτσαρίδη, το σκορ διαμορφώνεται σε 23-17 ενώ ένα σερβις άουτ της Χίππε, φέρνει τον Παναθηναϊκό ένα πόντο πριν την κατάκτηση του σετ. Τελικά ένα άουτ της Γενιτσαρίδη δίνει το σετ στον Παναθηναϊκό με σκορ 25-19.

Το δεύτερο σετ ξεκινά με διαφορές στον πόντο και ισοπαλίες μέχρι το 11-7 που παίρνει τάιμ άουτ ο Μίλωνας, ενώ στο 13-12 έρχεται τάιμ άουτ για τον Παναθηναϊκό. Το σετ συνεχίζεται με ισοφάριση στο 13-13, ενώ με ένα πόντο της Χίππε, δύο της Αργυρίου και άσο της Γενιτσαρίδη, ο Μίλωνας παίρνει το προβάδισμα με 13-17. Το 15-19 έρχεται μετά από πόντο της Γκρόθες και στο 18-20 μετά από πόντο της Σάμανταν, παίρνει τάιμ άουτ ο Μίλωνας. Οι δύο ομάδες συνεχίζουν τις ισοφαρίσεις στο 21-21 και 24-24 ενώ το σετ λήγει υπέρ του Παναθηναϊκού με 26-24.

Στο ίδιο μοτίβο κινείται και το τρίτο σετ με συνεχείς ισοπαλίες και μικρές διαφορές μέχρι το 13-11. Στο18-18 παίρνει τάιμ άουτ ο Μίλωνας, ενώ στο 19-19 έρχεται η σειρά του Παναθηναϊκού για τάιμ άουτ. Από κει και μετά ο Παναθηναϊκός παίρνει το προβάδισμα για να κερδίσει το σετ με 25-20.

Α σετ: 6-3, 14-10, 17-12, 21-16, 23-18, 25-19

Β σετ: 5-4, 13-12, 13-16, 15-19, 18-20, 21-21, 26-24

Γ σετ: 5-5, 13-11, 16-16, 19-19, 21-19, 23-20, 25-20

Παναθηναϊκός (Nesic): Grothues, Samadan, Παπαφωτίου, Κωνσταντίνου, Μεταξά, Biarda, Μπελιά (λ) / Jovic

Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων (Δεναξάς): Kilic,Κελεσίδη,Hippe,Γενιτσαρίδη, Αργυρίου, Gogic, Γούλα(λ)/ Αγγελοπούλου, Πήττα, Σακκά, Santos, Χανα(λ)