Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τουρνουά "Ιλίσια Ελπίδα" που διοργάνωσε ο Ηλυσιακός

O Παναθηναϊκός κατέκτησε το τουρνουά "Ιλίσια Ελπίδα" που διοργάνωσε ο Ηλυσιακός καθώς στον μεγάλο τελικό επικράτησε της διοργανώτριας ομάδας 3-0 σετ.

Οι "πράσινες" κράτησαν τα ηνία του αγώνα με τον Ηλυσιακό να πιέζει ιδίως στο πρώτο σετ. Έγιναν λάθη στο σερβίς κι από τις δύο ομάδες αλλά έγιναν και αρκετά καλές επιθέσεις και μπλοκ. Παπαδόπουλος και Νέσιτς έκαναν αρκετές αλλαγές. Καλύτερη παίκτρια του τουρνουά αναδείχτηκε η Μάρετ Γκροθούες.

Α σετ:

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με προβάδισμα του Παναθηναϊκού με 5-8 και 6-8 αλλά ο Ηλισιακός ισοφάρισε σχετικά γρήγορα με 9-9 με άσο της Βυθούλκα .

Ο Παναθηναϊκός πέρασε γρήγορα μπροστά και ανάγκασε τον Ηλυσιακό να βγει σε τάιμ άουτ στο 11-15.

Με πόντο της Γιοβάνη, η διαφορά μειώθηκε λίγο στο 14-17, ενώ ένα μπλοκ της ίδιας στο 19-20, οδήγησε τον Παναθηναϊκό να πάρει τάιμ άουτ.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με 20-21 ενώ ο Ηλυσιακός πήρε άλλο ένα τάιμ άουτ στο 20-23 και ο Παναθηναϊκός στο 22-24 βλέποντας να μειώνεται η διαφορά.

Τελικά το σετ έληξε υπέρ του Παναθηναϊκού με 22-25 με πόντο της Jovic.

Β σετ:

Και το δεύτερο σετ ξεκίνησε με προβάδισμα 2-3 πόντων του Παναθηναϊκού. Από το 2-5, προχώρησε στο 6-9 και στο 8-12 πήρε τάιμ άουτ ο Ηλυσιακός.

Η διαφορά ανέβηκε στους 5 πόντους με τη Σαμαντάν να διαμορφώνει το σκορ σε 10-15.

Η Γιοβάνη μείωσε σε 11-15 και στο 11-17 ήρθε ακόμα ένα τάιμ άουτ για την ομάδα των Ιλισίων.

Ένας άσος της Τάνη έκανε το 14-22, η Γιοβάνη μείωσε σε 16-24 και η Σαμαντάν έκλεισε το σετ με 16-25.

Γ σετ:

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με 1-4 για τον Παναθηναϊκό ενώ ο Ηλυσιακός προσπάθησε να κρατήσει χαμηλά τη διαφορά.

Στο 7-12 πήρε ένα τάιμ άουτ ο Ηλυσιακός , στο 14-16 ο Παναθηναϊκός και ξανά ο Ηλυσιακός στο 15-19.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με 16-20, 16-22 και ένας άσος της Χατζηευστρατιάδου έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση 2 πόντων από την κατάκτηση του σετ και του παιχνιδιού που ήρθε λίγο μετά με σκορ 17-25.

Α σετ: 5-8, 9-9, 11-15, 14-17, 20-21, 22-25

Β σετ: 2-5, 6-9, 8-12, 12-17, 14-22, 16-25

Γ σετ: 1-4, 5-7, 11-14, 15-18, 16-22, 17-25

Παναθηναϊκός (Nesic): Βλαχάκη. Samadan. Παπαφωτίου, Jovic, Μεταξά, Biarda, Αντωνακάκη (λ)  / Κωνσταντίνου,  Τάνη, Grothues

Ηλυσιακός (Παπαδόπουλος Α.): Γκρέκα, Κράνη, Γιοβάνη, Lumaneva, Κοκοτη, Βυθούλκα, Σακκά(λ)/ Raznatovic, Σπανάκη, Τόλη, Ποθητού, Κοντούλη (λ)