Πυροβολούσε απο τη θέση του σερβίς το Κουκάκι

Με όπλο το δυνατό σερβίς (18 άσοι) και το καλό μπλοκ (11 μπλοκ), η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Κουκακίου πήρε τη νίκη απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα των ΑΟ Θρακομακεδόνων, κλείνοντας τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Τοπικής Κατηγορίας 2 της ΕΣΠΑΑΑ.

Οι Κουκακιώτισσες εκμεταλλεύτηκαν τη κακή υποδοχή των φιλοξενουμένων και πήραν το αρχικό προβάδισμα με 1-0 σετ. Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο 2ο σετ όπου οι αθλήτριες του Γιώργου Κερκινέ, κρατησαν την υποδοχή τους και απειλούσαν επιθετικά με την Βλάγκα να έχει τον κύριο λόγο.
Στο 3ο σετ αντέδρασαν οι φιλοξενούμενες και αφού χάλασαν με τη σειρά τους την υποδοχή του Κουκακίου και βρήκαν επιθετικές λύσεις με τη Γκότζη αλλά και τη Γιανταμίδου που είχε περάσει στη θέση της Σουσούνη. Το 25-15 έγινε εύκολα για τις φιλοξενούμενες που κράτησαν τον ίδιο ρυθμό και στο 4ο σετ επικρατώντας με 25-19, παίρνοντας πολλά από τη Σκαρλάτου στο κέντρο, πηγαίνοντας τον αγώνα στο tie break.
Στο 5ο σετ, πέρασε η Γεωργίου-Κίτσιου στη θέση της διαγωνίου, δίνοντας λύσεις στα σημεία που έπρεπε, ενώ η Κιρμανίδου με 2 τελειωμένες επιθέσεις και 2 άσους κατάφερε να πάρει τους καθοριστικούς πόντους, κάνοντας το 15-9 απο τη θέση του σερβίς και το τελικό 3-2 για το Κουκάκι.
Εκπληκτική πάνω στο φιλέ η Βλάγκα για έναν ακόμα αγώνα, τελειώνοντας με 7 πόντους από επίθεση και με 7 μπλοκ! Πολύ καλές ειδικά από τη θέση του σερβίς οι Δρακουλάκου και Κιρμανίδου με 8 και 5 άσους αντίστοιχα, συμβάλλοντας στους 18 άσους που είχε συνολικά το Κουκάκι.
Πολύ καλές οι έμπειρες Γκότζη και Ντάρδη από τους Θρακομακεδόνες ενώ Σκαρλάτου και Γιανταμίδου έδωσαν λύσεις σε επίθεση και υποδοχή αντίστοιχα.
Παράπονα για τη διαιτησία είχαν οι φιλοξενούμενοι , με αποκορύφωμα την αποβολή του Γιώργου Γκαραβέλη στο 4ο σετ.

ΠΑΟ Κουκάκι – ΑΟ Θρακομακεδόνων 3-2 (25-21, 25-22, 15-25, 19-25, 15-9)
Διαιτητές: Μαυρικίδου Κ., Ρηγόπουλος Π., Κώτσιας Χ.

Π.Α.Ο. ΚΟΥΚΑΚΙ (Κερκινές): Περάκη 2 (2 άσοι), Βλάγκα 15 (7/14 επ., 1 άσος, 7 μπλοκ), Μαυρογένη 8 (6/34 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Δρακουλάκου 12 (3/15 επ., 8 άσοι, 1 μπλοκ), Κιρμανίδου 10 (3/6 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Γεωργίου-Κίτσιου 10 (10/37 επ.), Παναγοπούλου (λ- 43%) (Μαστοροπούλου, Μαθιουδάκη 1 (1 άσος), Παρλά 3 (3/7 επ.), Κανδυλιάρη 2 (2/6 επ.), Ζαλαχώρη 2 (2/2 επ.), Χριστοφοράκη (λ), Αδαμίδου )
Α.Ο. ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΩΝ (Καλύνης-Γκαραβέλης): Ντάρδη, Γκότζη, Παναγοπούλου, Φωκά, Σουσούνη Μ., Δημητροπούλου, Βασιλείου (λ), Σουσούνη Χ. (λ) (Σκαρλάτου, Γιανταμίδου, Φουκή, Συριστατίδη, Μαρά, Φιλιπποπούλου)