Άνετη νίκη το Κουκάκι επί του Γέρακα

Βρίσκοντας λύσεις από τη θέση του σερβίς και με σχεδόν όλες τις αθλήτριες να παίρνουν άσο, το Κουκάκι δε συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία στον εκτός έδρας αγώνα της 18ης αγωνιστικής απέναντι στον ΟΦ Γέρακα.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά από την αρχή, πιέζοντας αρκετά με το σερβίς αλλά και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση που έφτασε συνολικά το 50%, το 1-0 ήρθε  με σχετική ευκολία και 25-12.

Οι Κουκακιώτισσες ξεκίνησαν δυνατά και στο 2ο σετ, χτίζοντας μια διαφορά που έφτασε μέχρι και το 20-9. Το 2-0 ήρθε με το τελικό 25-15 για το Κουκάκι.

Στο 3ο σετ τα πράγματα άλλαξαν. Ο Γιώργος Κερκινές πέρασε στον αγώνα τις Μαθιουδάκη (πάσα), Αδαμίδου (ακραία) και τη Χριστοφοράκη (λίμπερο) αλλά φάνηκε ότι οι αλλαγές αποσυντόνισαν την ομάδα και οι αθλήτριες του Γέρακα δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τη Κεφαλά να πυροβολεί από τη θέση του σερβίς και τη Μάρκου να αποτελεί τη βασική επιθετική αιχμή , πήραν το προβάδισμα με 14-10. Η είσοδος  των Μαυρογένη – Περάκη και πάλι στν αγωνιστικό χώρο, έφερε το παιχνίδι στα ίσια και με τις επιθέσεις των Βλάγκα, Κανδυλιάρη και Μαυρογένη το σκορ έφτασε στο τελικό 25-21 και το 3-0 σετ.

Πολύ καλές οι Μαυρογένη (13π.), Βλάγκα (12π.) και Κανδυλιάρη (11π.) που τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ πολύ καλή οργάνωση είχε η ομάδα από τη Περάκη στη πάσα.

ΟΦ Γέρακα – ΠΑΟ Κουκάκι 0-3 (12-25, 15-25, 21-25)

Διαιτητές: Αντωνιάδης Γ., Κορρέ Ν., Μπορόβα Σ.

ΟΦ Γέρακα (Μπαλαγιάννης-Τζουβελέκης): Λουντζή, Σιούλα, Σπάη, Χαραλαμποπούλου, Κωνσταντέλλου, Μάρκου, Ανασταστοβίτη (λ), Μήτση (λ) (Ιωαννίδη, Μακρυδάκη, Κεφαλά, Γουργουλέτη)

ΠΑΟ Κουκάκι (Κερκινές-Δεμπεγιώτη): Περάκη 3 (1/3 επ., 2 άσοι), Κανδυλιάρη 11 (8/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βλάγκα 12 (8/14 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Μαυρογένη 13 (10/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Δρακουλάκου 5 (5 άσοι), Ζαλαχώρη 4 (2/5 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Παναγοπούλου (λ-50%), (Καραντώνια 1 (1 άσος), Μαθιουδάκη, Γεωργίου-Κίτσιου 8 (6/18 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Χριστοφοράκη (λ), Αδαμίδου)