Έναρξη για την LIFE Β' Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ

Με κάλυψη του αγώνα Ίωνες ΑΣΠ - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 και ακόμα πέντε πολύ ωραία παιχνίδι ξεκίνησε η LIFE Β’ Εθνική Γυναικών υπό τη στήριξη της εταιρείας LIFE.

Μετά τους αγώνες Κυπέλλου που προηγήθηκαν τα “φώτα” στέφονται στη διοργάνωση του πρωταθλήματος.

Στο παιχνίδι που προβλήθηκε ζωντανά μέσω youtube, η "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 μπήκε με νίκη στο πρωτάθλημα κάνοντας ένα καλό παιχνίδι. Οι Ίωνες δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των φιλοξενούμενων και δεν έφτασαν κοντά στην κατάκτηση κάποιου σετ. Αντίθετα, η "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 έφτασε με σχετική άνεση στο 0-3 παίρνοντας τους 3 βαθμούς.

Στο πιο δυνατό, όπως αποδείχθηκε, παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής ο ΑΣ Τυφών έφτασε σε μια δύσκολη νίκη επί του ΓΣ Χαλανδρίου. Οι γηπεδούχες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν. Οι κοπέλες του Τυφών ισοφάρισαν αλλά το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον ΓΣ Χαλανδρίου να προηγείται ξανά και τον Τυφών να ισοφαρίζει εν νέου. Το πέμπτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ο Τυφών με 13-15 έφτασε σε μια δύσκολη αλλά σημαντική νίκη.

Εκτός έδρας νίκη και για τον Απόλλων Αγίου Δημητρίου. Η Νίκη Αμαρουσίου υποδέχτηκε τον ομάδα του Αγίου Δημητρίου με τις φιλοξενούμενες να φτάνουν στη νίκη χωρίς απώλεια βαθμών, με 0-3, και αφήνοντας θετικές εντυπώσεις. Επίσης θετικές εντυπώσεις άφησε και ο ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" στο παιχνίδι με τον ΓΣ Κορωπίου. Η ομάδα του Φοίβου έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και έφτασε στο 3-0 δεχόμενη μόλις 4 και 9 πόντους στον δεύτερο και το τρίτο σετ αντίστοιχα.

Νίκη και τρεις βαθμοί και για ΑΣ Παπάγου και Αστέρα Αγίου Δημητρίου. Ο ΑΣ Παπάγου δυσκολεύτηκε για ένα σετ από τους Νέους Βύρωνος. Μετά το 25-12 του πρώτου σετ οι φιλοξενούμενες ανέκαμψαν και με 22-25 έφτασαν στο 1-1. Από κει και πέρα, όμως, η ομάδα του Παπάγου έπιασε και πάλι ψηλά επίπεδα απόδοσης και έφτασε στο τελικό 3-1. Παρομοίως, ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου έκανε δυνατό ξεκίνημα κόντρα στην ΑΕ Γκράβας και προηγήθηκε με 2-0 σετ με άνεση. Στο τρίτο σετ η ομάδα της Γκράβας εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση του Αστέρα και με σωστές αποφάσεις και ωραίο παιχνίδι πήρε το σετ με 13-25. Αυτό δεν είχε συνέχεια και τα κορίτσια του Αστέρα Αγίου Δημητρίου ήταν σχεδόν αλάνθαστα στο τέταρτο σετ το οποίο και κατέκτησαν με 25-9 παίρνοντας τους πρώτους 3 βαθμούς για φέτος.