"Καλπάζει" η Ένωση Ιλίου

Στον +8 ξέφυγε η Ένωση Ιλίου, το Μοσχάτο διέκοψε το σερί της Ίριδας, μεγάλη ανατροπή από την Γλυφάδα

Την ακάθεκτη πορεία της συνέχισε η πρωτοπόρος ‘Ένωση Ιλίου για την 9η αγωνιστική της Β’ εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς επικράτησε εύκολα του Θριάμβου με 3-0 (25 - 16 (1), 25 - 16 (2), 25 - 23 (3) έκανε το 9/9 και έπιασε τους 27 βαθμούς. Πλέον η πρωτοπόρος της κατηγορίας που αποσπάστηκε στο +8 από την δεύτερη θέση, ρίχνει το βάρος στην προετοιμασία της για τον τελικό κυπέλλου της Κυριακής (18/12) στο κλειστό του Μίλωνα. Από την άλλη η ομάδα του Χαϊδαρίου που αντιστάθηκε στο ένα από τα τρία σετ και υποχώρησε στην έκτη θέση.

Στο τάι μπρέικ ηττήθηκαν η δεύτερη Ίριδα και η τρίτη ΑΣ Ηλιούπολης. Αρχικά η ομάδα της Ν. Σμύρνης ηττήθηκε με 3-2 (25 - 15 (1), 15 - 25 (2), 25 - 21 (3), 19 - 25 (4), 15 - 12 (5) στην έδρα του δυνατού και παθιασμένου Μοσχάτου. Οι γηπεδούχες της Άρτεμις Χαλβατζή προηγήθηκαν 1-0 και 2-1, οι φιλοξενούμενες του Κυριάκου Γρηγορακάκη απάντησαν με ισοφάριση 2-2, και όλα κρίθηκαν σε δραματικό πέμπτο σετ.
Εκεί πιο αποφασιστικές, με καθαρό μυαλό και λιγότερα λάθη, η ομάδα του ΑΟΠ επικράτησε με 15-12, και πήρε το πολύτιμο δίποντο, πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη του, και παρέμεινε στην πέμπτη θέση. Η ‘Ιρις που ηττήθηκε μετά από τέσσερις συνεχείς νίκες, παρέμεινε στην δεύτερη θέση.
Θρίλερ είχαμε στη Γλυφάδα, όπου η γηπεδούχος ομάδα επικράτησε 3-2 του ΑΣΗ, αν και έχανε με 1-2 σετ. Οι γηπεδούχες με αντεπίθεση διαρκείας και μεγάλη πίστη «γύρισαν» το ματς και επικράτησαν στο τάι μπρέικ με 15-11, και «κλείδωσαν» τους δύο βαθμούς που είχαν ανάγκη ενω ισοβάθμησαν στους 14 πόντους μαζί με Μοσχάτο και Θρίαμβο. Από την άλλη η ομάδα της Ηλιούπολης που έχασε τρίτο σερί ματς στο τάι μπρέικ με το χθεσινό ( Κρόνος στο πρωτάθλημα και Ένωση Ιλίου στο κύπελλο), με τον βαθμό που πήρε κρατήθηκε στην τρίτη θέση.
Νίκη τετράδας για το Π. Φάληρο που πέρασε εύκολα με 0-3 από το Αιγάλεω και τον ουραγό Μ.Ε.Λ. Α. Σ Αγ. Ελευθέριος.
Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό όπου μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα, πέτυχε καθαρή νίκη 3-1 κόντρα στον Αίολο Ταύρου, και πήρε «βαθμολογική ανάσα» και ψυχολογία για τον μεγάλο τελικό κυπέλλου της Κυριακής στη Ν. Σμύρνη.
Δεύτερη νίκη αγωνιστικής και ψυχολογικής ανάτασης για τον Κρόνο, ο οποίος μετά το μεγάλο διπλό την περασμένη εβδομάδα στην Ηλιούπολη, επικράτησε με καθαρό τρίποντο 3-1 κόντρα στο Περιστέρι, και ανέβηκε στην έβδομη θέση.
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής
ΑΣΠ Γλυφάδα- ΑΣ Ηλιούπολης 3-2 (25 - 17 (1), 19 - 25 (2), 15 - 25 (3), 25 - 12 (4), 15 - 11 (5)
ΑΣΦΠ Κρόνος Αγ. Αναργύρων- ΑΣ Περιστέρι 3-1 (25 - 19 (1), 25 - 13 (2), 18 - 25 (3), 25 - 14 (4)
ΑΟΠ Μοσχάτου- ΓΑΝΣ ‘Ιρις 3-2 (25 - 15 (1), 15 - 25 (2), 25 - 21 (3), 19 - 25 (4), 15 - 12 (5)
Εθνικός Πειραιώς - Αίολος Ταύρου 3-1 (25 - 21 (1), 25 - 11 (2), 22 - 25 (3), 25 - 18 (4
ΑΟ Ένωση Ιλίου- ΑΟ Θρίαμβος 3-0 (25 - 16 (1), 25 - 16 (2), 25 - 23 (3)
Μ.Ε.Λ. Α. Σ Αγ. Ελευθέριος- Π.Φάληρο 0-3 (17 - 25 (1), 11 - 25 (2), 13 - 25 (3)
1. ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 27 (27-2)
2. ΓΑΝΣ ΙΡΙΣ 19 (22-12)
3. ΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 19 (23- 12)
4. ΑΟ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ 15 (20-16)
5. ΑΟΠ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 14 (17-18)
6. ΑΟ ΘΡΙΑΜΒΟΣ 14 (18-16)