Φιλική νίκη της Κυζίκου επί της Κηφισιάς

Την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την ετοιμότητα της ομάδας είχε ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς   Κώστας Αρσενιάδης στο πρώτο παιχνίδι προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε στο Ζηρίνειο.

Η Κηφισιά ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον ΑΠΣ Κύζικο Νέας Περάμου (22-25, 25-15, 23-25, 23-25).

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 4-10. Οι παίκτες της Κηφισιάς με αντεπίθεση διαρκείας πλησίασαν σε 17-19 και λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 22-22. Πιο ψύχραιμοι οι φιλοξενούμενοι στις τελευταίες φάσεις κατέκτησαν το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά βελτιώθηκε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι της. Οι γηπεδούχοι έφτασαν άνετα στο 1-1 επικρατώντας με 25-15.

Ο ΑΠΣ Κύζικος στο τρίτο σετ «έχτισε» μια διαφορά 3-4 πόντων από την αρχή, στηριζόμενος τόσο στο καλό σερβίς όσο και στο μπλοκ. Η Κηφισιά προσπάθησε να μπει στην διεκδίκηση του σετ αλλά δεν τα κατάφερε να κάνει την ανατροπή (23-25).

Oι φιλοξενούμενοι στο 4ο σετ  πήραν από νωρίς το προβάδισμα (7-11).  Στο 17-23 όλα έδειχναν ότι  θα έφταναν άνετα στο 1-3 όμως οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη με αντεπίθεση διαρκείας μείωσαν σε 22-23. Τελικά ο ΑΠΣ Κύζικός κατέκτησε το σετ με 23-25 και τη νίκη με 1-3 σετ.

TA ΣΕΤ: 22-25, 25-15, 23-25, 23-25