Κέρδισε στο θρίλερ επιβίωσης ο Πήγασος Πολίχνης

Με αιχμές του βετεράνους κεντρικούς του Απόστολο Αρμενάκη και Μάκη Κανέλλο και το Νίκο Μήλη να βάζει την υπογραφή του στους κρίσιμους πόντους του 1ου και του 5ου σετ ο Πήγασος Πολίχνης νίκησε με 3-2 σετ το μεγάλο ντέρμπι επιβίωσης με τον Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλη Σκύδρας που είχε διάρκεια 2,5 ώρες.

Ο Πήγασος με τη νίκη προσπέρασε πάλι τον Άθλο Ορεστιάδας και με 15 βαθμούς απολαμβάνει τη σιγουριά της 7ης θέσης, έναν βαθμό μπροστά από τους ακρίτες. Αντίθετα, ο Αριστοτέλης Σκύδρας παρά την τεράστια προσπάθεια που έκανε για να πάρει τη νίκη δεν τα κατάφερε. Κρατάει τον 4ο βαθμό στον βαθμολογικό πίνακα και συνεχίζει να δίνει τη μάχη για την παραμονή μέχρι το τέλος.

Από τον Πήγασο πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κανέλλος, Αρμενάκης με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Ακολούθησαν οι Μίλης, Μαυροβουνιώτης από 16. Από τον Αριστοτέλη πρώτοι σκόρερ ήταν Μέντεζ, Τόρες, Φλόρες με 29, 24 και 21 πόντους αλλά οι δύο τελευταίοι ήταν και οι μοιραίοι του 5ου σετ.

O Πήγασος Πολίχνης μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και με σταθερή υποδοχή και υπεροχή στο μπλοκ είχε τον έλεγχο στο σκορ. Βρέθηκε μπροστά και με 14-10 με το μπλοκ του Μπαρέτο Πένα αλλά ο Αριστοτέλης μάζεψε τη διαφορά και με δύο μίνι σερί από Τόρες και Μέντεζ ισοφάρισε αρχικά 18-18 και μετά προηγήθηκε και 21-19. Ο Αριστοτέλης πάλι με τον Μέντεζ έφτασε πρώτος σε θέση βολής για το σετ καθώς προηγήθηκε 24-23. Ο Πήγασος πήρε το προβάδισμα με το Μίλη 25-24. Με εξαίρεση το 26-27 που προηγήθηκε ο Αριστοτέλης, ο Πήγασος είχε συνέχεια το προβάδισμα μέχρι και το 31-30 που έγινε με τον Μίλη και το σετ τελείωσε 32-30 για τον Πήγασο με τη λάθος επίθεση του Μέντεζ.

Μεγάλες μάχες πόντο πόντο έγιναν και στο 2ο σετ. Συνεχείς εναλλαγές και κλειστό σκορ. Ο Αριστοτέλης ξέφυγε 15-13 με Τόρες και Μέντεζ και πίεση στο σερβίς. Ο Πηγασος απάντησε με τον Μαυροβουνιώτη και ισοφάρισε 17-17. Εγινε πάλι σκληρό ράλι πόντο πόντο, ο Αριστοτέλης προηγήθηκε 24-23 και 25-24 με τον Φλόρες Τζάκσον. Ο Χήρας με μπλοκ ισοφάρισε, αλλά ο Αριστοτέλης με επίθεση του Μέντεζ και ωραία κόντρα επίθεση από τον Φλόρες Τζάκσον έκανε το 27-25 και το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο Πήγασος έβγαλε μεγαλύτερα ρίσκα στο σερβίς με τους Πένα και Κανέλλο και δυνάμωσε ακόμα περισσότερο στο μπλοκ. Με σερί 3-0 ξέφυγε 13-9, ο Αριστοτέλης δεν κυνήγησαν και ο Κανέλλος με τον Μαυροβουνιώτη έτρεξαν τους τελευταίους πόντους για το 25-19 και 2-1 σετ.

Ανατροπή είχαμε στο 4ο σετ με τον Πήγασο να βγαίνει από την αρχή μπροστά με σταθερό προβάδισμα 2 πόντων (8-5, 10-8, 13-11) αλλά οι Κουβανοί του Αριστοτέλη είχαν βρει ρυθμό και με με αποτελεσματικές επιθέσεις ισοφάρισαν 13-13. Ακολούθησε νέο ράλι πόντο πόντο μέχρι το 22-22. Εκεί ο Αρμενάκης έχασε το σερβίς και ο Μέντεζ με τον Φλόρες ύστερα από τελειωμένες κόντρα επιθέσεις πήραν μπλοκ άουτ από Μίλη και Πένα και έκαναν το 25-22 και το 2-2 σετ.

Ολα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ όπου ο Αριστοτέλης προηγήθηκε 8-6 με τον Φλόρες Τζάκσον αλλά ο Πήγασος μείωσε με τον Αρμενάκη και ισοφάρισε με μπλοκ του Κανέλλου. Με το χαμένο σερβίς του Μέντεζ και τον άσσο του Κανέλλου έγινε το 13-11, μείωσε ο Τόρες 13-12 αλλά ο ίδιος έχασε και το σερβίς (14-12). Δεν έκανε το ίδιο και ο Μίλης ο οποίος με κεραυνό από τα 9 μέτρα πήρε άσσο πάνω στον Τόρες και με 15-12 τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Ισκάς, Σταυριανίδης, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Λούμσι, Καπλάνης, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.