Παναγιώτης Ιωαννίδης και Ιάσωνας Κανέλλος κατέκτησαν το Thessaloniki Masters

Η αυλαία στο 1ο τουρνουά Masters του Πανελληνίου πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ έπεσε στην κατάμεστη πλατεία Αριστοτέλους με τους Παναγιώτη Ιωαννίδη, Ιάσωνα Κανέλλο να παίρνουν τον τίτλο επικρατώντας με 2-1 (21-18, 17-21, 15-12) των Θοδωρή Παπαδημτρίου, Στέλιου Τζιουμάκα.

Πέρσι στο βάθρο των νικητών είχαν ανέβει μαζί οι Θοδωρής Παπαδημητρίου, Παναγιώτης Ιωαννίδης, ωστόσο σήμερα βρέθηκαν αντίπαλοι και τελικά αυτός που πανηγύρισε back to back τίτλο στη Θεσσαλονίκη ήταν ο τελευταίος (ενώ ο Κανέλλος ήταν ο νικητής του 2022 με συμπαίκτη τον Άγγελο Μανδηλάρη)...

Στο πρώτο σετ οι Παπαδημητρίου, Τζιουμάκας ξεκίνησαν εντυπωσιακά φτάνοντας γρήγορα στο 6-2, ωστόσο εξίσου γρήγορα κι εντυπωσιακά απάντησαν για το 6-6 για να προσπεράσουν με 10-11 και να φτάσουν στο 12-15 με μπλοκ του εντυπωσιακού Παναγιώτη Ιωαννίδη.

Στο 14-16 είχαμε ίσως την πιο εντυπωσιακή φάση του τουρνουά με τον Παπαδημητρίου να βγάζει την άμυνα στο πέρασμα του Κανέλλου (στη δεύτερη μπαλιά) και να τελειώνει ο ίδιος την κόντρα, αλλά στο 17-19 δέχθηκε δύο μπλοκ από τον Ιωαννίδη για να κλείσει το σετ στο 18-21.

Στο δεύτερο σετ και πάλι Παπαδημητρίου, Τζιουμάκας κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ καθώς μετέτρεψαν το 5-4 σε 10-4 για να φτάσουν στο 12-5. Εκεί οι Ιωαννίδης, Κανέλλος προσπάθησαν για μια νέα ανατροπή καταφέρνοντας με επιμέρους σκορ 3-7 να πλησιάσουν σε 15-12. Λίγο αργότερα το 19-15 έγινε 19-17, αλλά επίθεση και μπλοκ του Τζιουμάκα διαμόρφωσαν το τελικό 21-17 για να οδηγηθεί και ο δεύτερος τελικός στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως τα δεδομένα ήταν διαφορετικά με τους Ιωαννίδη, Κανέλλο να φτάνουν σ' ένα γρήγορο 0-3 για να φτάσουμε στο 2-5 όπου έχασαν την ευκαιρία να ανοίξουν τη διαφορά (άουτ η κόντρα επίθεση) με το σκορ να φτάνει στο 4-5 με μπλοκ Τζιουμάκα. Μάλιστα με νέο λάθος (άουτ Ιωαννίδη) και μπλοκ του Τζιουμάκα το σκορ έγινε 8-7. Νέα εναλλαγή στο προβάδισμα με το μπλοκ του Ιωαννίδη (9-10) με το σκορ να πηγαίνει στο 9-11 με το άουτ του Παπαδημητρίου και στο 10-13 με την εξαιρετική άμυνα και την επίθεση του Κανέλλου. Η διαφορά έφτασε στο 12-14, όμως ο Ιωαννίδης την επόμενη φάση δίνοντας οριστικό τέλος στον αγώνα.