Ο Παναθηναϊκός πρωταθλητής Εφήβων με τη "βούλα"

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε τον τίτλο στο εφηβικό πρωτάθλημα καθώς επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού στο τελευταίο του παιχνίδι στους τελικούς της Μίκρας.

Οι πράσινοι έκαναν το 3 στα 3 καθώς δεν βρέθηκε ομάδα να μπορέσει να τους κερδίσει με πρωταγωνιστές τους Ράπτη Ανδρεόπουλο και Παλαιολόγο, έχοντας αρκετές επιλογές στην επίθεση. Βελτιωμένοι σε αρκετά σημεία αντιμετώπισαν τον Ολυμπιακό που είχε παρουσιάσει πολύ άσχημο πρόσωπο εχθές με αντίπαλο τον Πήγασο, αλλά σήμερα μπήκε εντελώς διαφορετικός καθώς ήταν ένας πραγματικός αγώνας αιωνίων.

Ο Ολυμπιακός βελτιωμένος σε σχέση με χθες έδειξε πολύ αποφασισμένος να πάρει κάτι καλύτερο σε αυτό το παιχνίδι με Μαγγανά και Στράτο, βελτίωση στην υποδοχή και πολύ καλό μοίρασμα από τον πασαδόρο Ζωγραφάκη, μπόρεσε να κοντράρει τον Παναθηναϊκό σε αρκετά σημεία ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει κάτι καλύτερο καθώς ο Παναθηναϊκός είχε καλύτερα τελειώματα στα σετ και μεγαλύτερη πείρα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με καλό μπλοκ. 'Εφτασε στο 3-5 ωστόσο Ολυμπιακός κατάφερε από 7-8 να ισοφαρίσει τελικά 10-10 με πλασέ του Μαγγανά. Στρατός και Μαγγανάς βοήθησαν τον Ολυμπιακό να μένει συνέχεια κοντά στο σκορ αλλά να μην μπορεί να περνάει μπροστά. Ο Ανδρεόπουλος στο τέλος έδωσε τις λύσεις για τον Παναθηναϊκό και το 21-22 έγινε 20-24 για να πάρει το σετ τελικά 22-25 με τον Αυλωνίτη.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 6-5, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε, οι ομάδες συνέχισαν πάρα πολύ κοντά έως το τέλος του σετ. Με Στράτο ο Ολυμπιακός και Ανδρεόπουλο ο Παναθηναϊκός,  έφτασαν σιγά-σιγά στο 18 20.

Ο Παναθηναϊκός για μία ακόμα φορά κατάφερε να ξεφύγει αποτελεσματικά με το  17-20 με τον άσσο του Ανδρεόπουλου. Ακολούθησε στο 18-22 μπλοκ του Ράπτη, το 19-23 το 20-25 ο Ράπτης.

Στο τρίτο σετο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να ξεκαθαρίσει από νωρίς το σετ. Έκανε εύκολα τις διαφορές και με τον Ράπτη έκανε το 7-12 και το 9-13. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 14-20, ο ίδιος το 16-24 και ο αγώνας ολοκληρώθηκε 16-25 υπέρ του Παναθηναϊκού.

ΕΔΩ Η ΑΝΑΛΥΣΗ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Βουρδέρης): Στράτος 11 (11/26 επ., 79% υπ. - 42% άριστες), Μαγγανάς 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 25% υπ.), Νάρτα 9 (8/19 επ., 1 άσσος), Μπεζάνι 1 (1/7 επ.), Ζωγραφάκης (0/1 επ.), Σγουρός 1 (1 άσσος) / Γεωργόπουλος (λ, 40% υπ. - 10% άριστες), Σαπουτζής,  Κανέλλης 2 (2 άσσοι),  Αθανασίου, Μάρτος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μαρκάκης): Παλαιολόγος 11 (10/19 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 28 (23/31 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 72% υπ. - 28% άριστες), Ανδρεόπουλος 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 93% υπ. - 62% άριστες), Σταμπούλογλου 1 (1 μπλοκ), Αυλωνίτης 4 (4/5 επ.), Φιλιππακόπουλος 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ) / Κουτσομύτης (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Τάτσης, Αποστόλου.