Πήρε το ντέρμπι των ουραγών ο ΟΦΗ με πρωταγωνιστή τον Τζιουμάκα

Ο Ο.Φ.Η. ενισχυμένος με τον Γιώργος Τζιουμάκα που αναδείχτηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή νίκησε εκτός έδρας τον Φ.Ε.Σ. Αριστοτέλη Σκύδρας με 3-0 σετ και σημείωσε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Volley League ανεβαίνοντας στους 6 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με επιθετική αιχμή τον Τζιουμάκα, αλλά και το σερβίς του Ντεμιρτσί, προηγήθηκε με 12-6, έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Διατήρησαν το ρυθμό του αγώνα και διατήρησαν μεγάλο προβάδισμα μέχρι το 22-15. Ο Αριστοτέλης με σερί 5-0 μείωσε σε 20-22 και έγινε ντέρμπι όταν μείωσε στον πόντο με τον Μέντεζ 22-23. Ο Τζιουμάκας με μπλοκ-άουτ έκανε το 22-24 και σε κόντρα επίθεση το 22-25 για το 0-1 σετ υπέρ των κρητικών.

Στο 2ο σετ ο ΟΦΗ ξέφυγε πάλι από την αρχή με 5-2 χάρις την κυριαρχία του στο φιλέ και με επίθεση του Τζιουμάκα άνοιξε τη διαφορά στο +5 (11-6). Ο ΟΦΗ ήταν μπροστά 19-15 αλλά ο Αριστοτέλης πάλι μπήκε στον αγώνα και με σερί 3-0 μείωσε 18-19.  Ενας πόντος που ήρθε απο το video check στο καρφί του Ντεμιρτσί (μπλοκ-άουτ) κράτησε τον ΟΦΗ μπροστά με 20-22. Με μπλοκ του Αντάμι ο ΟΦΗ, πήρε σημαντικό προβάδισμα (20-23). Με καρφί του Αμπράο, ο ΟΦΗ έκανε το 21-24 και το σετ έκλεισε με 21-25, υπέρ του ΟΦΗ για το 0-2.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε και στο τρίτο σετ δυνατά με 2-6 και 9-15 με τον Τζιουμάκα, να είναι πραγματικά ασταμάτητος. Από εκεί και πέρα οι κρητικοί κυριάρχησαν πλήρως και πήραν δίκαια τη νίκη αφήνοντας τον Αριστοτέλη στους 3 βαθμούς.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βένος, Χανός, Γραμματεία: Συρομάχου.

1ο σετ: 6-8, 6-12, 10-16, 15-22, 20-22, 23-25

2ο σετ: 6-8, 11-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 15-25

Τα σετ: 23-25, 21-25, 15-25.

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Στεφάνοβιτς 2 (2/5 επ.), Μέντεζ 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαγεωργίου 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Τόρες 15 (14/30 επ., 1 άσσος, 78% υπ. - 28% άριστες), Τσέλιος 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (8/16 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 18% άριστες) / Συναδινός (λ, 65% υπ. - 24% άριστες), Φλόρες, Σδραυκάκης, Γιάγκος, Βλαχόπουλος.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Αντάμι 3 (3 μπλοκ), Βαϊόπουλος 3 (3/6 επ.), Ντεμίρτσι 7 (7/17 επ., 65% υπ. - 15% άριστες), Γκόνας 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Αμπράο 11 (9/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. - 9% άριστες), Τζιουμάκας 25 (21/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 64% υπ. - 18% άριστες), Αραμπόπουλος, Τσαλικιάν 1 (1 άσσος).

Ο προπονητής του Ο.Φ.Η. Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: «Για μας, δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα απο τη νίκη και τους τρείς βαθμούς. Ηταν παιχνίδι δίχως αύριο, ώστε να μείνουμε σε τροχιά σωτηρίας. Η παρουσία του Τζιουμάκα, ανέβασε όλη την ομάδα. Είναι ένας παίκτης εγνωσμένης αξίας. Επίσης, βελτιωμένη ήταν η εικόνα και ρου Ντερμιρτσί. Η ομάδα βελτιώνεται και με τη προσθήκη ενός κεντρικού, θα είμαστε ακόμα καλύτεροι. Εχουμε ακόμη πολλά περιθώρια βελτίωσης, σαν ομάδα».

Ο πρόεδρος του Ο.Φ.Η. Γιάννης δΑΝΔΆΛΗς ήταν αρχηγός της αποστολής του Ο.Φ.Η. και έδωσε συγχαρητήρια στους αθλητές της ομάδας του.