Εύκολα ο Παναθηναϊκός τους Μακεδόνες

Στο κλειστό της Κυψέλης o Παναθηναϊκός υποδέχτηκε  τους Μακεδόνες Αξιού στην Αυλαία της αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις: Ρόγκα, Παπαδοπούλου, Χρήστου, Βίλκου, Τσίμα και Μεταξά.

Οι Μακεδόνες με Πολυνοπούλου, Δρακουλίδου, Αλεξάκου, Γάτση, Σπανού, Νέβιλ.

Δυναμικά μπήκαν οι Μακεδόνες στον αγώνα αιφνιδιάζοντας τον Παναθηναϊκό με 2 συνεχόμενους άσσους της Σπανού. Οι γηπεδούχος αντέδρασαν με την Μεταξά και με Βίλκου και Γκούζου κατάφεραν να προηγηθούν με πολύ μικρή διαφορά 10-8. Η Γάτση με πολύ καλή εμφάνιση έκανε το 10-12 και ανάγκασε τον προπονητή του Παναθηναϊκού σε τάιμ άουτ. Με συνεχόμενα λάθη του Παναθηναϊκού και με πάθος των κοριτσιών των Μακεδόνων το πρώτο σετ πήραν οι φιλοξενούμενες με 21-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε με τελείως διαφορετικό πρόσωπο, δυναμικός και αποφασισμένος να κερδίσει το σετ. Με τη Μερτέκη στη θέση της Χρήστου και την Πατσέκο στη θέση της Παπαδοπούλου δεν έδωσε καμία ευκαιρία στους Μακεδόνες που κατέβασαν κυριολεκτικά τα χέρια. Η Μερτέκη σε πολύ μεγάλα κέφια και με δυναμικά χτυπήματα γονάτισε τις φιλοξενούμενες φτάνοντας τη διαφορά στα ύψη, 17-6, και με Τσίμα, Γκούζου, Βίλκου, πήρε το σετ με 25-09 με άσσο της Τσίμα, παρά τις αλλαγές (Κόλλια σε Αλεξάκου και Ζίγκα στη θέση λίμπερο) και τα πολλά τάιμ άουτ που πήρε η ομάδα των Μακεδόνων.

Στο τρίτο σετ και πάλι οι γηπεδούχες παρουσιάστηκαν έτοιμες και αποφασισμένες να μη δώσουν κανένα περιθώριο στις φιλοξενούμενες για νέες περιπέτειες και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Μακεδόνων και της Γάτση τέλειωσαν και αυτό το σετ με 25-14.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό και πάλι να προηγείται με 7-4 και έφτασε και μέχρι 17-9. Στο σημείο αυτό τα κορίτσια των Μακεδόνων, έκαναν φιλότιμες προσπάθειες να μειώσουν τη διαφορά, αλλά οι πράσινες είπαν και πάλι όχι και ο αγώνας τέλειωσε υπέρ των γηπεδούχων με 25-17.

Τα σετ: 21-25, 25-9, 25-14, 25-17
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Γκούζου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μεταξά 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χρήστου 1 (1/15 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Βίλκου 17 (17/33 επ., 2 μπλοκ), Τσίμα 16 (11/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 26% άριστες), Παπαδοπούλου, Ρόγκα –λ (65% υπ. – 47% άριστες) / Καββαδία 8 (2/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μερτέκη 17 (17/31 επ., 45% υπ. – 27% άριστες), Πατσέκο 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ).
Μακεδόνες (Σκουλικάρης) Αλεξάκου 12 (11/29 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 21% άριστες), Νέβιλ 6 (5/22 επ., 1 μπλοκ), Πολυνοπούλου, Δρακουλίδου 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Γάτση 12 (10/27 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 38% άριστες), Σπανού 5 (4 άσοι, 1 μπλοκ), Αναγνώστου –λ (44% υπ. – 25% άριστες) / Ζίγκα –λ (62% υπ. – 62% άριστες), Χαραβελούλη, Γιαννούλη 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καραφουλλίδου 1 (1 μλοκ), Κόλλια 2 (2/5 επ.).