Πέμπτη θέση για την Ελλάδα στο προολυμπιακό ανδρών στην Λιθουανία με αποκλεισμό στο χρυσό σετ από την Ουγγαρία
- Γράφτηκε από την Ομάδα σύνταξης
- Κατηγορία ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ BEACHVOLLEY
Στο χρυσό σετ κρίθηκε η πρόκριση στα ημιτελικά του προολυμπιακού τουρνουά στην Λιθουανία για την Ελλάδα που γνώρισε τον αποκλεισμό από την Ουγγαρία.
Με 1-1 νίκες μεταξύ των δύο χωρών το εισιτήριο για την τετράδα καθόρισε το χρυσό σετ, με τους Ούγγρους να είναι αυτοί που χαμογέλασαν. Η Ελλάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην πρωτεύουσα της Λιθουανίας, το Βίλνιους με την κατάληψη της 5ης θέσης.
Στις λεπτομέρειες η ήττα για Κανέλλο, Ιωαννίδη
Ο Ιάσων Κανέλλος με τον Παναγιώτη Ιωαννίδη έκαναν την αρχή κόντρα στους Στρέλι, Μπένκο, γνωρίζοντας στις λεπτομέρειες την ήττα με 2-1 (13-21, 21-18, 15-13) σετ.
Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Εθνική μας ομάδα που με καλά στημένο μπλοκ-άμυνα κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας, την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος για το 13-21.
Η αντίδραση των Ούγγρων ήρθε στο δεύτερο σετ παρά την προσπάθεια των Κανέλλου, Ιωαννίδη και ήρθε η ισοφάριση με 21-18.
Στο τάι μπρέικ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 13-13 και σε εκείνο το σημείο η επίθεση των Ούγγρων κατέληξε άουτ αλλά είχε προηγηθεί φιλέ του Ιωαννίδη και στην επόμενη φάση ο Κανέλλος πλάσαρε λίγο άουτ για το τελικό 15-13.
![](https://fortune.suntech.gr/sfw_clients/FortuneData174/Email/31234/kanellos-ioannidis.jpg)
Το έστειλαν στο χρυσό σετ Ντάλλας, Χατζηνικολάου
Την νίκη που έστειλε την Ελλάδα στο χρυσό σετ πήραν ο Σταύρος Ντάλλας με τον Δημήτρη Χατζηνικολάου. Οι πρωταθλητές Ελλάδας με υπεροχή σε σερβίς, μπλοκ και επίθεση επικράτησαν με 2-0 (21-17, 21-) των Πέτικ, Ντότσι που δεν κατάφεραν να απειλήσουν καθόλη την διάρκεια του αγώνα.
Στο πρώτο σετ μέχρι το 14-14 οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ και στην συνέχεια η Ελλάδα ξέφυγε με +3 (16-19), για να πάρει το σετ η ελληνική ομάδα με 17-21.
Στο δεύτερο Ντάλλας και Χατζηνικολάου ανέβασαν ακόμα περισσότερο την απόδοσή τους και με όπλο το σερβίς και το μπλοκ έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του με 14-21.
Στο χρυσό σετ που θα έκρινε την πρόκριση στον επόμενο γύρο, οι Ούγγροι άλλαξαν συμπαίκτες στις δύο τους ομάδες και κόντρα στους Ντάλλα, Χατζηνικολάου αγωνίστηκαν οι Στρέλι, Ντότσι.
Το 3-3 έγινε 7-3 για την Ουγγαρία και από εκεί και μετά τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τους Ντάλλα, Χατζηνικολάου. Το χρυσό σετ τελείωσε με 15-07.
Σχετικά Άρθρα
-
Πέμπτοι στο παγκόσμιο τουρνουά της Βουλγαρίας Κανέλλος και Ιωαννίδης
-
Επιστρέφουν στην Ελλάδα Ντάλλας και Χατζηνικολάου με την 13η θέση στο παγκόσμιο τουρνουά της Κρακοβίας
-
Ένατη θέση στην Ελβετία για Ντάλλα, Χατζηνικολάου - επόμενος σταθμός η Πολωνία
-
Ντάλλας και Χατζηνικολάου στο κυρίως ταμπλό του παγκόσμιου τουρνουά στην Μπατιπάλια
-
Ήττα από το Βέλγιο για την Ελλάδα στο προολυμπιακό ανδρών, άλλη μία ευκαιρία κόντρα στην Ουγγαρία