Καλή διάθεση και θέαμα από τις ομάδες Κ18 εκτός συναγωνισμου της ΕΣΠΑΑΑ

Ξεκίνημα για το πρωτάθλημα κοριτσιών Κ18 Εκτός συναγωνισμού με μεγάλη διάθεση και θέαμα από όλες τις ομάδες.

Οι νεαρές αθλήτριες, που οι περισσότερες εξ αυτών είχαν μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για μεγάλο διάστημα, επέστρεψαν στις επίσημες υποχρεώσεις των ομάδων τους με πολύ μεγάλη διάθεση.

Αρχίζοντας από τον Α’ όμιλο η ομάδα που είχε ρεπό ήταν ο ΑΣΟΧ ''Φοίβος''. Δύο καθαρές νίκες περιελάμβαναν τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου μπήκε «με το δεξί» στη φετινή σεζόν αφού με πολύ καλή εμφάνιση και με εντυπωσιακό δεύτερο σετ (5-25) πήρε τη νίκη εκτός έδρας απέναντι στις Αμαζόνες. Αντίθετα, ο ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" προστάτευσε την έδρα του και έφτασε στη νίκη με 3-0 απέναντι στον ΑΟ Διονύσου.

Στο Β’ όμιλο είδαμε γεμάτα παιχνίδια και δύο εκ των τριών κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Οι Ίωνες ήταν η ομάδα που είχε το πρώτο φετινό ρεπό. Στην Κηφισιά διεξήχθη ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι ανάμεσα σε ΖΑΟΝ και ΑΣΠΕ "Θέτις" 4. Η Θέτις προηγήθηκε αλλά το 0-1 μετατράπηκε σε 2-1. Το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ της Θέτιδας και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο πέμπτο σετ. Εκεί ο ΖΑΟΝ ήταν καλύτερος και με 15-8 έφτασε στο τελικό 3-2 και τη νίκη. Εξίσου ενδιαφέρον ήταν και το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" 4. Τα κορίτσια του Φοίβου ήταν καλύτερα στα δύο πρώτα σετ και προηγήθηκαν δίκαια με 0-2. Οι «πράσινες» έκαναν μια δυναμική αντεπίθεση διαρκείας και έφτασαν στην ισοφάριση. Στο καταλυτικό τάι μπρέικ η ομάδα των Μελισσίων βρήκε ξανά τις λύσεις και με το 10-15 έφτασε στο 2-3 και τη νίκη. Ο Ηρακλής Κηφισιάς, τέλος, πήρε καθαρό τρίποντο απέναντι στη Σχολή Μοραΐτη. Με αρκετά καλή απόδοση, οι γηπεδούχες πήραν με σχετική άνεση τα πρώτα δύο σετ. Παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων ο Ηρακλής έφτασε τελικά στο 3-0 και πήρε την πρώτη φετινή του νίκη.

Δύο εκτός έδρας νίκες και μία εντός είχε ο Γ’ όμιλος. Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στην έδρα της ΑΕ Γκράβας. Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου δε δέχτηκε σε κανένα από τα τρία σετ περισσότερους από 9 πόντους και με 0-3 πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς για φέτος. Ντέρμπι Αγίου Δημητρίου πραγματοποιήθηκε, επίσης, ανάμεσα σε "Ηρακλής" Αγίου Δημητρίου και Απόλλων Αγίου Δημητρίου. Ο Απόλλων εμφανίστηκε το ίδιο δυνατός με πέρυσι και με εξαιρετική εμφάνιση των νεαρών αθλητριών του έφτασε στο 0-3 με ιδιαίτερη άνεση. Στο τρίτο παιχνίδι του ομίλου, οι Νέοι Βύρωνος αντιμετώπισαν την ΑΣΠΕ "Θέτις" 5. Οι Νέοι Βύρωνος δυσκολεύτηκαν μόνο στο δεύτερο σετ και με 3-0 πήραν την πρώτη νίκη για ΄τη φετινή σεζόν. Ο ΑΣ Παπάγου ήταν η ομάδα που είχε ρεπό στην αγωνιστική αυτή.

Ο Δ’ όμιλος είχε νίκες μόνο για τους φιλοξενούμενους. Ο ΑΣ Σπάτων "Γαία" ξεκίνησε με ρεπό. Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι έγινε ανάμεσα σε ΑΟ Μαρκοπούλου και ΑΣΠΕ "Θέτις". Οι κοπέλες της Θέτιδας ήταν πιο ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 0-3. Εκτός έδρας νίκη και για τον ΓΣ Γλυκών Νερών. Η ομάδα του ΕΑΟ Σπάτων έβαλε δύσκολα στις φιλοξενούμενες αλλά πέραν του τρίτου σετ δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο από αυτό το παιχνίδι με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 1-3. Παρόμοια εξέλιξη είχε και το παιχνίδι ανάμεσα σε ΑΕ Αγίας Παρασκευής και ΑΣ Κολλεγίου Ντερή. Το Κολλέγιο Ντερή δυσκολεύτηκε αλλά προηγήθηκε με 0-2 στα σετ. Οι γηπεδούχες μπήκαν ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 1-2 (25-20 στο τρίτο σετ) αλλά δεν κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Το Κολλεγίου Ντερή πήρε και το τέταρτο σετ και έφυγε από την αντίπαλη έδρα με το 1-3 και χωρίς βαθμολογικές απώλειες.