nomos vb pro agency

Αποφάσεις της Βαλκανικής Ένωσης

Στην Κωνσταντινούπολη πραγματοποιήθηκε η ετήσια συνάντηση της Τεχνικής Επιτροπής της Βαλκανικής Ένωσης και συζητήθηκαν όλες οι λεπτομέρειες που αφορούν τα Βαλκανικά πρωταθλήματα.
Την ΕΟΠΕ εκπροσώπησε ο Διευθυντής της ΕΟΠΕ Περικλής Μπακοδήμος, ο οποίος είναι και πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής της Βαλκανικής Ένωσης.
 
Κατά τη διάρκεια της συνάντησης αποφασίστηκε να επιτρέπεται στις διοργάνωσεις της BVA (και όχι σ' αυτές που αποτελούν και προκριματικούς γύρους διοργανώσεων της CEV) οι ομάδες να μπορούν να δηλώνουν 14 αθλητές αντί για 12 που ίσχυε μέχρι τώρα.
 
Αναλυτικά οι διοργανώσεις που θα διεξαχθούν φέτος:
 
Κ20 Αγοριών (αθλητές γεννημένοι από την 1η Ιανουαρίου 2003 και μετά): 6-10 Σεπτεμβρίου στην Αλβανία
Α' όμιλος: Αλβανία, Βόρειος Μακεδονία, Κόσοβο, Τουρκία
 
Β' όμιλος: Βουλγαρία, Σερβία, Ρουμανία
 
Κ19 Κοριτσιών (αθλήτριες γεννημένες από την 1η Ιανουαρίου 2004 και μετά): 10-14 Αυγούστου στη Ρουμανία
Α' όμιλος: Ρουμανία, Κόσοβο, Βουλγαρία, Τουρκία
Β' όμιλος: Σερβία, Βόρειος Μακεδονία, ΕΛΛΑΔΑ
 
Κ18 Αγοριών (αθλητές γεννημένοι από την 1η Ιανουαρίου 2005 και μετά): 28 Ιουνίου-2 Ιουλίου στο Νόβι Σαντ της Σερβίας
Α' όμιλος: Σερβία, Ρουμανία, Τουρκία, Βοσνία
Β' όμιλος: Βουλγαρία, Μολδαβία, Βόρειος Μακεδονία
 
Κ17 Κοριτσιών (αθλήτριες γεννημένες από την 1η Ιανουαρίου 2006 και μετά): 6-10 Ιουλίου στην Σερβία
Α' όμιλος: Σερβία, Μολδαβία, Βοσνία, Βουλγαρία
Β' όμιλος: Τουρκία, Ρουμανία, Βόρειος Μακεδονία
 
Κ17 Αγοριών (αθλητές γεννημένοι από την 1η Ιανουρίου 2007 και μετά): 4-8 Αυγούστου στη Σόφια της Βουλγαρίας
*Το συγκεκριμένο τουρνουά θα είναι παράλληλα και ο πρώτος προκριματικός γύρος του αντίστοιχου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος
 
Συμμετέχουσες ομάδες: ΕΛΛΑΔΑ, Βουλγαρία, Σερβία,  Μαυροβούνιο, Τουρκία, Ρουμανία (θα αγωνιστούν όλοι εναντίον όλων σ' έναν όμιλο).
 
Κ16 Κοριτσιών (αθλήτριες γεννημένες από την 1η Ιανουαρίου 2008 και μετά): Μετά τις 15 Ιανουαρίου 2023 στην Τουρκία.
*Το συγκεκριμένο τουρνουά θα είναι παράλληλα και ο πρώτος προκριματικός γύρος του αντίστοιχου ευρωπαϊκού πρωταθλήματος
 
Α' όμιλος: Τουρκία, Βουλγαρία, Κόσοβο, ΕΛΛΑΔΑ
Β' όμιλος: Σερβία, Ρουμανία, Βόρειος Μακεδονία