Νίκη του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στην Χαλκίδα

• Γράφτηκε από τον
  • Κατηγορία VOLLEYLEAGUE

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης φιλοξενήθηκε από τον Ηρακλή Χαλκίδας και κάταφερε να πάρει τους πρώτους 3 βαθμούς.

Στο 1ο σετ ο Ηρακλής ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με σερί 5-0 στο σερβίς ξέφυγε με 11-7. Με τους Τάπια, Γκόρτσανιουκ να πηγαίνουν καλά στην επίθεση και τον Εβρίτη Σταύρο Κασαμπαλή να παίζει γρήγορα όσο είχε καλή υποδοχή η ομάδα της Χαλκίδας έκανε εύκολα το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη μπήκαν πιο αποφασιστικοί στον αγώνα και όπλο το καλό σερβίς και τα μπλοκ κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα σετ με 17-25.

Όπως φαίνεται και από το σκορ ο Εθνικός επιβλήθηκε άνετα στο 2ο και το 3ο σετ παίρνοντας μία διαφορά ασφαλείας, ενώ ο Ηρακλής πάλεψε στο 4ο σετ μήπως και ισοφαρίσει και στείλει τον αγωνα στο τάι μπρέικ.

Ο Εθνικός στο 4ο σετ είχε προβάδισμα 2-3 πόντους, ο Τάπια και ο Γκόρτσανιουκ μείωσα σε 24-23 αλλά ο Τάπια έκανε λάθος και ο Εθνικός πήρε το τρίποντο. .
Τα σετ: 1-3 (25-19, 17-25, 15-25, 23-25)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (17/32 επ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 2 μπλοκ), Φέρελ 3 (3/4 επ), Κλότσκο 6 (5/18 επ, 1 άσσος, 60% υπ- 30% άριστες), Κασαμπαλής 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ, 17(17/33 επ, 71% υπ - 26% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 80% υπ 40% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης 2 (2/6 επ, 44% υπ - 22% άριστες), Αντιφάκος, Γαλλιώτος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 12 (9/21 επ, 3 άσσοι, 43% υπ - 4% άριστες), Βανέγκας 15 (13/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ -36% άριστες), Χαριτωνίδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Στίγγας 18 (10/12 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παλέντζας 17 (16/30 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 3 (2/3 επ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ, 57% υπ - 24% άριστες), Βλαχόπουλος, Χατζόπουλος 7 (7/7 επ).