Ολυμπιακός και Μίλωνας στον τελικό Εφήβων της ΕΣΠΕΔΑ

Ο Ολυμπιακός και ο Μίλωνας σήμερα θα αγωνιστούν για τον τίτλο εφήβων της ΕΣΠΕΔΑ καθώς επικράτησαν στους ημιτελικούς της Αρμενικής και της Ευρυάλης αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα επικράτησε 3-1 της Αρμενικής ενώ με το ίδιο σκορ ο Μίλωνας της Ευρυάλης.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήγαινε κοντά με την Αρμενική ως το 14-14, στη συνέχεια με ένα 3-0 ξέφυγε 18-15 και διατηρώντας το προβάδισμα πήρε το σετ 22-25.

Στο δεύτερο σετ η Αρμενική μπήκε αποφασισμένη για την ισοφάριση και προηγήθηκε 9-6 και 10-7 με αυτό το ρυθμό συνεχίστηκε το σετ με την Αρμενική να ξεφεύγει κι άλλο στο 23-15 αλλά εδώ ο Ολυμπιακός έκανε μια τελευταία προσπάθεια να πλησιάσει 23-21 με την Αρμενική να παίρνει τάιμ άουτ αλλά στην επιστροφή να κατακτά το σετ 25-23.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9-7, 13-10 η Αρμενική πλησίασε 19-18 αλλά το 22-20 του Ολυμπιακού τον έφερε μπροστά στο σετ σε κρίσιμο σημείο και το κατέκτησε 25-22.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός με ένα 6-1 στην αρχή δεν άφησε πολλά περιθώρια στην Αρμενική που κατέβαλε ωστόσο μεγάλη προσπάθεια να πλησιάσει αλλά ο Ολυμπιακός πολύ εύκολα πήρε το σετ 25-16.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 22-25, 16-25

Ολυμπιακός: Μαγγανάς, Μπεζάνι, Μελιγγιώτης, Μπαρμπούνης, Δημούδης, Στράτος / Συναδινός (λ)

Αρμενική: Συνόπουλος, Περζανόφσκι, Σαχινίδης, Λοδάκης,Τσεμενιάν, Κικιάν , Γιδόπουλος (λ) / Σαχινίδης Λ., Πογοσιάν, Μαρτιροσιάν, Πετροσιάν (λ), Βάβουλας

Στον δεύτερο ημιτελικό έγινε μάχη μόνο στο τρίτο σετ καθώς ο Μίλωνας ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς και δεν επέτρεψε στην Ευρυάλη να κάνει το παιχνίδι της.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-17, 25-10, 25-27, 25-17