Πρεμιέρα με «σκληρή» ήττα του ΖΑΟΝ από τον Ηλυσιακό

«Κάθε αρχή και δύσκολη» λέει το γνωμικό κι αυτό ακριβώς βίωσαν τα κορίτσια του ΖΑΟΝ στην πρεμιέρα της Pre League όπου ηττήθηκαν με 3-1 από τον Ηλυσιακό στο Ζηρίνειο.

Τα κορίτσια του Μπάμπη Μυτσκίδη, απέναντι σε μια ομάδα που έχει ως στόχο την άμεση επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία, δεν ξεκίνησάν καλά τον αγώνα, αλλά όταν απέβαλλαν το άγχος της πρεμιέρας κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο τους, έπαιξαν καλό βόλεϊ και ξεσήκωσαν τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο, αλλά στο φινάλε πλήρωσαν την απειρία τους.

Μετά το 0-1, ο ΖΑΟΝ άλλαξε ταχύτητα, βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς και έφτασε να προηγείται στο β΄σετ με 24-21, για να δεχθεί όμως εκεί ένα σερί 0-5 για το 24-26.
Παρά το σοκ δεν άφησαν τον παιχνίδι και στο γ’ σετ κυριάρχησαν από την αρχή ως το τέλος και μείωσαν σε 1-2, για να ξεκινήσουν εντυπωσιακά στο 4ο σετ καθώς προηγήθηκαν με 16-9. Σ’ αυτό το σημείο όμως μέτρησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων που ροκάνισαν τη διαφορά και στην τελική ευθεία κατάφεραν να το κατακτήσουν και μαζί να πάρουν το τρίποντο της νίκης.
«Μένει γλυκόπικρη γεύση… Έγινε μεγάλη προσπάθεια μετά το πρώτο σετ, αλλά είναι από τα ματς που πρέπει να παίρνεις κάτι. Έχουμε πει από την πρώτη στιγμή ότι είμαστε μια νέα ομάδα, ήταν ένα μάθημα το σημερινό. αλλά δεν πρέπει να το πάθουμε ξανά στο μέλλον», είπε αρχικά ο κόουτς Μυτσκίδης και συνέχισε:
«Βγάλαμε αγωνιστικότητα, όπως ζητάμε από τα κορίτσια, ήμασταν κοντά, όπως αποδείχθηκε ότι ήταν... μακριά. Συνεχίζουμε την προσπάθεια, πρέπει να δουλέψουμε τις αδυναμίες εν όψει της συνέχειας κι ενός ακόμη δύσκολου αγώνα με την Ελπίδα που είναι και το πρώτο μας εκτός έδρας ματς».
Τα σετ: 1-3 (17-25, 24-26, 25-21, 22-25)
Διαιτητές: Πρέντζας, Τόλιος, Παρατηρητής: Καπάνταης.
ΖΑΟΝ (Μυτσκίδης): Φουμάκη, Κάβουρα, Τικμανίδου, Μητροπούλου, Κασδοβασίλη, Γιοβάνοωιτς / Σπυροπούλου (λ), Γιόλλα (λ), Κακλαμάνου, Μανώλαινα, Μάτιου, Θάνου
Ηλυσιακός (Παπαδόπουλος): Γιοβάνη, Βυθούλκα, , Κοκότη, Κράνη, Σπανάκη, Γκρέκα / Σακκα (λ), Κοντούδη (λ), Ποθητού, Μπρουκς.