Εύκολη νίκη για την Κηφισιά στην Αλεξανδρούπολη

Στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 5-6 η Κηφισιά επικράτησε εύκολα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 0-3 σετ παίρνοντας πλέον καθαρό προβάδισμα έναντι των Εβρητών με τους αγώνες να μεταφέρονται στην Κηφισιά.

Οι παίκτες του Εθνικού όντας απροπόνητοι μια εβδομάδα λόγω των οικονομικών προβλημάτων που έχουν δει το φως της δημοσιότητας δεν μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν την ετοιμοπόλεμη Κηφισιά που είχε μοναδική έλλειψη των Νικόλα Παπαγγελόπουλο που υπέφερε από ψύξη στον αυχένα.
Με πρώτο σκόρερ τον Ζόραν Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά επικράτησε πλήρως στο μπλοκ και στην επίθεση έχοντας πολλές λύσεις ενώ σε κακή μέρα ήταν ο διαγώνιος του Εθνικού Λέο Άντριτς.
Η ομάδα του Αρσενιάδη πήρε προβάδισμα σε όλα τα σετ και ο Εθνικός δεν κατάφερε να απειλήσει παρά μόνο στο πρώτο όταν ισοφάρισε αλλά χωρίς ανάλογη συνέχεια.
{module OMRON IN}Στο πρώτο σετ με πολύ καλό τον Γιοβάνοβιτς και Φερέρα η Κηφισιά πήρε προβάδισμα 4-8 για να κάνει στη συνέχεια το 11-13 ο Άντριτς. Ο Άσος του Γιοβάνοβιτς έκανε το 14-17, ο Εθνικός ισοφάρισε στο 20-20 μετά από 2 άσους του Ανέστη Δαλακούρα αλλά η Κηφισιά πέρασε ξανά στην αντεπίθεση και πήρε το σετ 22-25.
Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά ήταν ασταμάτητη βελτίωσε κάθετα την απόδοσή της στην επίθεση, αλλά και με [πολύ καλή υποδοχή, δε δυσκολεύτηκε να πάρει εύκολα μεγάλες διαφορές. Ο Εθνικός έπεσε πάνω στο μπλοκ της ομάδας του Αρσενιάδη (8 μπλοκ για την ομάδα των Βορείων προαστίων) και δε μπόρεσε να αναπτυχθεί στην επίθεση. Το αρχικό 2-3 έγινε 6-10, και μετά το 7-14 εκτινάχθηκε σε 9-17, 11-20 για να πάρει τελικά ο ΑΟΚ το σετ 17-25.
Στο τρίτο σετ η Κηφισιά πήρε ξανά προβάδισμα 5-8 (σε όλο το σετ συνέχισε να έχει πολύ καλή υποδοχή). Ο Κιόσης έκανε το 9-11 αλλά ο Εθνικός συνέχισε να είναι πίσω στο -3. Με πλασέ Ανέστη Δαλακούρα έγινε το 17-20. Το μπλοκ της Κηφισιάς συνέχισε να λειτουργεί ρολόι (5-3 σε αυτό το σετ) και ο ΑΟΚ πήρε το σετ εύκολα 19-25 κι έκανε το 0-3.
Τα σετ: 22-25, 17-25, 19-25

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ.  (4/8 επ, 54% υπ -38% άριστες), Μίχαλι 5 (2/4 επ, 3 μπλοκ), Παπάζογλου, Κασαμπαλής 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 14 (10/28 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ - 09% άριστες), Άντριτς 7 (6/14 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 78% υπ - 43% άριστες), Δημητριάδης 3 (3/7 επ, 50% υπ - 08% άριστες), Κιόσσης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος, Κοντοστάθης 5 (4/8 επ 1 μπλοκ)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηπροδρόμου 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Φερέρα 10 (8/16 επ, 2 μπλοκ, 69% υπ - 35% άριστες),  Ρουμελιωτάκης 11 (6/12 επ, 5 μπλοκ, 53% υπ - 35% άριστες, Γιοβάανοβιτς 22 (18/24 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 71% υπ -71% άριστες), Ρούσσης, Σπύρου